Památky jižní Morava

Templářské sklepy Čejkovice

 

    

Vzdálenost od penzionu Senline v Brumovicích - Délka trasy: 12 km, celkový čas: 00:14 h
Potěšit se dobrým vínem můžete ve vinných sklepích v Čejkovicích – vinné sklepy templářských rytířů stojí v Čejkovicích již od 13. Století. Řád templářských rytířů přišel do Čejkovic v 30. letech 13. století. První písemná zmínka o řádu templářů však byla zaznamenána již roku 1248. Templáři vystavěli svoji tvrz a spolu s ní i vinné sklepy. V té době začíná nová doba v pěstování vína a to nejen v Čejkovicích. Čejkovice, jakožto krásná obec, nebyla pouze domovem Templářů ale také pánů z Lipé, rodu Vítkovců, Jesuitů a Habsburků. Už pro tuto dlouhověkou tradici zavítejte do Čejkovic a vyberte si víno dle svého gusta – např. přívlastkové, barikové, archivní, ročníkové, jakostní, slámové či ledové. Tradiční krojové hody se v Čejkovicích pořádají v srpnu.

Lednicko-valtický areál

Vzdálenost od penzionu Senline v Brumovicích - Délka trasy: 30 km, celkový čas: 00:34 h
Lednicko-valtický areál je zapsán v seznamu památek UNESCO. Najdete zde zámek v Lednici a Valticích, rozsáhlý park a mnohé další památky. Jak už hovoří samotný název, areál se rozprostírá mezi Lednicí, Valticemi a Břeclaví. V areálu najdete například vítězný oblouk, umělou zříceninu, kolonády a kaple.
Pokud jste milovníky architektury, můžete využít prohlídku zámecké zahrady s odborníkem na zahradní architekturu, který Vám vysvětlí celý vývoj parku.

Zámek Lednice

Vzdálenost od penzionu Senline v Brumovicích - Délka trasy: 28 km, celkový čas: 00:32 h
Zámek Lednice sloužil jako reprezentační letní sídlo s prvky anglické gotiky. První zmínka o této lokalitě pochází z roku 1222 – tehdy byl dnešní zámek pouhou gotickou tvrzí s dvorcem. Teprve v 16. století byla vodní tvrz zbořena a místo ní byl vystavěn tento renesanční zámek. Místnosti, které jsou přístupné návštěvníkům, jsou zajímavé zejména řezbářskou výzdobou – pyšní se zde například původní vřetenové schodiště (umístěné v knihovně), impozantní vstupní hala, spodní obložení stěn či vstupní hala.

Valtický zámek

Vzdálenost od penzionu Senline v Brumovicích - Délka trasy: 35 km, celkový čas: 00:40 h
Valtickému areálu dominuje barokní zámek s kaplí a také kostel Nanebevzetí Panny Marie. Zámek po mnohá staletí sloužil rodu Lichtenštejnů jako rodinné sídlo. Pro návštěvníky je zpřístupněno 21 místností zámku. Zámecké pokoje jsou vybaveny v rokoko barokním stylu, a můžete tedy posoudit, jak žili šlechtici v 17. a 18. století. V zámku se nalézá také sklep, ve kterém na Vás čeká výklad o historii vinařství.

Zámeček Pohansko

Vzdálenost od penzionu Senline v Brumovicích - Délka trasy: 37 km, celkový čas: 00:40 h
Tento lovecký zámeček, vybudovaný v letech 1810 – 1812, v němž je otevřena archeologická expozice dokumentuje výsledky výzkumů slovanského hradiště. Zámeček je stejně jako Lednicko-valtický areál zařazen do památek UNESCO. V zámečku naleznete například 12 jónských sloupů, reliéfní medailony a reliéfy s loveckými výjevy.

Kolonáda na Reistně

Vzdálenost od penzionu Senline v Brumovicích - Délka trasy: 30 km, celkový čas: 00:34 h
Kolonáda na Reistně je klasicistní monumentální stavba a představuje památník. Ten nechal postavit Josef I. jako vzpomínku za své zesnulé předky. Kolonáda v dnešní době slouží jako vyhlídka. ze které je vidět na všechny světové strany.

Lovecký zámeček Rendez-vous

Vzdálenost od penzionu Senline v Brumovicích - Délka trasy: 30 km, celkový čas: 00:34 h
Rendez-vous je drobná stavba, která zpestřuje krajinu Lednicko-valtického areálu. Stavba je zasvěcena Dianě – bohyni lovu (proto také nazýván Dianin chrám). Fasáda je zdobena antickou mytologií.

Appolonův chrám

Vzdálenost od penzionu Senline v Brumovicích - Délka trasy: 30 km, celkový čas: 00:34 h
Appolonův chrámů můžeme nalézt u břehu Mlýnského rybníka. Tento chrám spojuje trasu mezi Lednicí a Valticemi a byl postaven v letech 1817 až 1819. Najdeme zde dórské sloupy, terasu s klasicistickým zábradlím, reliéf s bohem Apollónem na slunečním voze. Samozřejmě nesmí chybět ani sochy z Chrámu Múz. Střecha chrámu dříve sloužila jako vyhlídka a šlechtičny tak měly výhled na hladinu rybníků a drobné lichtenštejnské stavby.

Palmový skleník

Vzdálenost od penzionu Senline v Brumovicích - Délka trasy: 30 km, celkový čas: 00:34 h
V zámeckém parku Lednice najdeme i zámecký skleník, který překvapí svou originalitou a krásou. Zámečtí zahradníci putovali Jižní Amerikou a hledali semena subtropické i tropické vegetace, která by se do tohoto Lichtenštejnského panství mohla hodit. Zámecký skleník je tak vhodným zpestřením prohlídky zámeckého areálu. Zajímavostí je, že skleník byl postaven již v letech 1843 – 1845 a chlubil se litinovými konstrukcemi s lehkými skleněnými tabulemi.

Janův hrad 

Vzdálenost od penzionu Senline v Brumovicích - Délka trasy: 29 km, celkový čas: 00:32 h
Zříceniny do Lednicko-valtického areálu jednoznačně patří. Janův hrad je lovecký zámeček, který byl od 19. Století využíván pro hodování po honech. Místo zde bylo pro vše – pro zábavu panstva, přípravu pokrmů i ustájení koní. Zvláštností je zde dubové točité schodiště, které má dnes již 200 let.

Minaret

Vzdálenost od penzionu Senline v Brumovicích - Délka trasy: 26 km, celkový čas: 00:30 h
Minaret je nejstarší a zároveň nejromantičtější stavbou v Lednicko-valtickém areálu a nachází se poblíž zámku Lednice. Byl postaven v letech 1797-1802 ve maurském slohu (Minaret je tedy nejrozsáhlejší stavbou tohoto typu v neislámských zemích). Minaret měří 60 metrů, nachází se ve výšce 175 m. n. m., má tři vyhlídkové ochozy a naleznete v něm 302 schodů. K této rozhledně můžete dojít cestou zámeckým parkem (1,5 km) nebo můžete využít loďku, která vyplouvá od přístaviště u zámku (projedete se po zámecké Dyji). V Minaretu je 8 místností s výzdobou v orientálním stylu, stěny jsou opatřeny citáty z koránu.

Obelisk

Vzdálenost od penzionu Senline v Brumovicích - Délka trasy: 30 km, celkový čas: 00:34 h
Na ploše téměř tři sta kilometrů čtverečných můžete najít Obelisk vysoký 23 metrů, který je připomínkou uzavření míru mezi Rakouskem a Francií (v roce 1798). V Lednicko-valtickém areálu můžete dále najít Chrám tří grácií (1825) či Hraniční zámeček (1827).

Zámek Slavkov

Vzdálenost od penzionu Senline v Brumovicích - Délka trasy: 33 km, celkový čas: 00:32 h
Slavkovský zámek je nejstarším dochovaným panským sídlem na Moravě. K vybavení zámku patří i zámecký park s bazény a sochařskou výzdobou. Ve spodní části zahrady naleznete veřejné golfové hřiště. Veřejnosti je přístupné téměř celé první patro slavkovského zámku. Velmi zajímavý je Sál předků, který je vyzdoben monumentální nástropní freskou (představující bohy na Olympu). V rámci prohlídky budete moci nahlédnout i do zámecké kaple sv. Kříže, kde se konají obřady a koncerty. V podzemí zámku Slavkov naleznete zámecké sklepy, pekárnu či pomocnou kuchyni. Nahlédnout můžete také do mučírny. Když už budete ve Slavkově, nezapomeňte navštívit kopec Žuráň (památné bitevní místo – polní velitelství francouzského císaře Napoleona I. Bonaparta), Mohylu míru (památník), kopec Santon (stanoviště dělostřeleckého pluku francouzské armády).

Vila Tugendhat v Brně

Vzdálenost od penzionu Senline v Brumovicích - Délka trasy: 52 km, celkový čas: 00:47 h

Vila Tugendhat je dílo funkcionalistické architektury a prohlédnout si ji můžete v Brně (v Černých Polích). Vila vznikla v letech 1929-1930 na žádost manželů Tugendhatových. Celkově se jedná o první stavbu moderní architektury (čtvrtou na světě), která byla zařazena do památek UNESCO. Nábytek je sestaven především z ušlechtilého dřeva a oceli (trubkové i pásové). Tugenhatovi byli nuceni jakožto židé vilu opustit (v roce 1938) a opustit Československo. Vila byla v roce 1939 zabavena Gestapem, v roce 1945 ji zabrala Rudá armáda. Po osvobození sloužila jako soukromá škola rytmiky a taneční gymnastiky a poté byla předána ústavu léčebného tělocviku (rehabilitace dětí s vadami páteře). V roce 1969 byla vila zapsána do seznamu kulturních památek a nyní je v užívání městského muzea v Brně.

Moravský kras

Vzdálenost od penzionu Senline v Brumovicích - Délka trasy: 75 km, celkový čas: 01:12 h
Moravský kras skýtá více než tisíc jeskyní. Vy se do několika z nich můžete sami podívat. Pokud budete na prohlídce Punkevních jeskyní, pak se dostanete až na dno propasti Macocha. Na člunech poté poplujete po podzemní říčce. Prohlédnout si můžete krápníkové útvary (Kateřinské jeskyně a jeskyně Balcarka). V Moravském krasu se nalézá i Býčí skála známá jako tajuplné místo pravěkých rituálních vražd. V rozlehlé jeskyni je prý dodnes slyšet volání a výkřiky někdejších obětí.

Pálava

Vzdálenost od penzionu Senline - Délka trasy: 32 km, celkový čas: 00:37 h
Pavlovské vrchy, to je nejsušší a zároveň nejteplejší oblast České republiky. Pálava byla roku 1976 vyhlášena chráněnou krajinnou oblastí a později (za 10 let) byla vyhlášena biosférickou rezervací UNESCO. Pokud jste milovníky pěší turistiku, neopomeňte návštěvu Mikulova (vzdálenost od penzionu Senline - Délka trasy: 34 km, celkový čas: 00:39 h) a Pavlova (Délka trasy: 28 km, celkový čas: 00:31 h). Pálava je zkrátka jedinečná oblast s mnoha rostlinami, a je vynikajícím místem pro pěstování vinné révy. Pokud na Pálavu zamíříte, nezapomeňte navštívit také Dívčí hrad, Sirotčí hrádek či Věstonickou Venuši.

Věstonická Venuše

Vzdálenost od penzionu Senline - Délka trasy: 34 km, celkový čas: 00:39 h
Věstonická Venuše je 11 cm vysoká soška ženy z pálené hlíny. Světově proslulým se věstonické naleziště stalo v letech 1924 – 1938 po výzkumech Karla Absolona. Archeologická expozice ze starší doby kamenné (objevená v Dolních Věstonicích a Pavlově) je k nahlédnutí v Mikulově.

Dívčí hrad

Vzdálenost od penzionu Senline - Délka trasy: 28 km, celkový čas: 00:33 h
Hrad Děvičky nebo Dívčí hrad je zřícenina, která leží na území chráněné krajinné oblasti Pálava. Výhled z vrcholku je krásný a romantický avšak je vykoupen poněkud náročnějším výstupem. Hrad byl postaven již v roce 1222 a bohužel byl koncem 13. Století zničen. Před zříceninou stojí tři skalní útesy – podle pověsti jsou to zkamenělé dívky (odtud pochází název Dívčí hrad). Za tichých nocí můžete údajně slyšet tichý dívčí nářek.

Novomlýnské nádrže

Vzdálenost od penzionu Senline - Délka trasy: 37 km, celkový čas: 00:41 h
Nové mlýny byly vybudovány v letech 1975 až 1988. Novomlýnské nádrže tvoří Mušovská, Novomlýnská a Věstonická nádrž. Novomlýnská nádrž slouží k rekreaci a je velmi oblíbena rybáři a jachtaři. U Mušovské nádrže najdeme velké rekreační centrum Pasohlávky a Věstonická nádrž slouží jako ornitologická rezervace. Přijďte se na toto impozantní vodní dílo podívat na vlastní oči.

Page Updated  March 5th, 2013